Výskumné centrum Petnica sa nachádza neďaleko Valjeva, v istomennej dedinke. Toto centrum aktívne pracuje od roku 1982. a, tým poskytuje množstvo možností pre stredoškolákov, hoci sú tu aj programy určené pre žiakov základných škôl.
Čo sa týka programov a spôsobu pracovania v Petnici, je to akoby škola pre tých, ktorí chcú vedieť viac. Pracuje sa tu ako na fakultách a univerzitách. Prednášky trvajú od 1 do 3 hodín, a prednášajú tam zväčša študenti (hoci prichádzajú aj univerzitní profesori a odborníci). Programy sú rôzne: od prírodo-matematických vied ako sú biológia, chémia, fyzika, biomedicína, astronómia po spoločenské vedy akými sú archeológia, psychológia, dejepis. Žiaci stredných škôl si nemajú možnosť vyberať, na ktorý z programov pôjdu, ale je to určené podľa biografie, ktorá je ako záväzná časť prihlášky.
Ja som toho roku bol prijatý na seminár astronómie, čo mi bolo aj žiadosťou. Strávil som tam jeden týždeň (6. až 12. marca) a bolo to výnimočne. Astronómia je veda, tesne spätá s fyzikou, chémiou a najmä matematikou. Samým tým to znamenalo, že sa budeme učiť mnoho matematiky. Prvé 3 dni semináru boli metodologické dni zamerané hlavne na výučbe matematiky, matematiky a ešte matematiky. Sledovali sme prednášky, vypočitovali príklady, samostatne a v skupinách pracovali na projektoch, aby sme čím lepšie pochopili koncept matematiky v astronómii. Po matematiky sledovali odborné prednášky. Učili sme sa o tom, ako fungujú teleskopy, vysvetľovali sme si odborné astronomické terminológie, sledovali prednášky o hviezdach, asteroidoch, kométach, čiernych dierach... Najzaujímavešia prednáška mi bola “Rane faze univerzuma – Kosmologija kao nauka”. Bola to prednáška o Big Bang-u, CMB-u a rôznych druhých konceptoch, ktoré vysvetľujú, ako nastal univerzum.
Pri konci semináru nás rozdelili do skupín. Každý jeden mal svoju tému, súvisiacu s inými témami zo skupiny. Našou úlohou bolo vyskúmať tú tému, pochopiť ju, vypočítať matematickú úlohu a, potom to všetko vyprezentovať. Bolo nás takých 8 skupín a cieľom tohto bolo podporiť tímovú prácu, vynaliezavosť a samostatnosť. V posledný večer sme tie témy prezentovali a, tak sa uzavrel ten týždnový pobyt.
No však nebol to koniec. Po tzv. “zimskom seminaru” sme mali úlohu, vybrať si jeden z astronomických princípov, a napísať vedeckú prácu na tú tému. Práca mala obsahovať okolo 2000 slov, a cieľom bolo ukázať nám, ako sa odborne píše esej pre fakulty, diplomovku, či niečo iné. Ja som si ako tému zvolil CMB – Cosmic Microwave Background. Je to relikt Big Bang-u a jediný fyzický dôkaz, že sa Big Bang vlastne stal. Ako sme tú prácu napísali, zaslali sme im a čakali na odpoveď, či sme prijatý, alebo nie. Mňa prijali a ďalšia úroveň je opäť matematická. Do 9. mája máme odovzdať odpovede na úlohy, ktoré nám zaslali, a ktoré nám pomohnú, aby sme lepšie pochopili učivo na tzv. “letnjem seminaru”, ktorý sa bude konať od 18. do 27. mája.
Pravda, nie je Petnica iba o učení. Získate tu mnohé kamarátstva, skúsenosti a zážitky na celý život. Koľko sa učíte, toľko sa aj kamarátite a je to nádherne, akoby mix kempu v prírode a školy, ktorá vás neznámkuje.
Pobyt v Petnici bol výnimočný. Spôsob učenia, prednášok a generálne celý koncept Petnici sa mi veľmi páči a Petnicu by som odporučil každému, kto je vášnivý a ambiciózny, a ktorý sa chce naučiť mnoho nových, dôležitých vecí.
Galaxia M51, ktorá sa stĺka s inou galaxiou (obzervácia teleskopom)
Rastislav Vrška, 1.a