previous arrow
next arrow
Slider

Verejné objednávky 2016

 
                                         Verejné objednávky na 2016. rok
 
                                           - Javne nabavke za 2016. godinu -
 
  ________________________________________________________
 
                         PRAVILNIK O NABAVKAMA 2015
_________________________________________________________
 
_________________________________________________________
_________________________________________________________
 
_________________________________________________________
- Poziv za podnošenje ponuda za nabavku električne energije _________________________________________________________


Žiaci generácie

Žiaci generácie
 Žiak generácie  Školský rok
 Damjan Kalko  2021 / 2022
 Daniel Miháľ  2020 / 2021
 Maja Opavská  2019 / 2020
 David Fic  2018 / 2019
 Vladimír Zima  2017 / 2018
 Tanička Kľúčiková
 2016 / 2017
 Vladimir - Vaňa Valent  2015 / 2016
 Anna Berédiová
 2014 / 2015
 Miroslava Šimovičová
 2013 / 2014
 Jaroslava Slavková  2012 / 2013
 Rut Miriam Eliašová
 2011 / 2012
 Ivan Beláni  2010 / 2011
 Stanislava Sladečeková
 2009 / 2010
 Anna Margaret Valentová  2008 / 2009
 Anita Rybárová
 2007 / 2008
 Ivan Labáth
 2006 / 2007
 Jasmina Simonovićová
 2005 / 2006
 Juraj Beláni
 2004 / 2005
 Anna Chorvátová
 2003 / 2004
 Emília Vízová  2002 / 2003
 Maja Bokić  2001 / 2002
 Svetlana Balj  2000 / 2001
 Hana Pešková
 1999 / 2000
 Ján Marčok
 1997 /1998

Ján Kollár

Narodil sa v Mošovciach neďaleko Martina. Pochádzal z roľníckej rodiny a trpel nezáujmom otca o humanitné vzdelanie. Po štúdiu na gymnáziu v Kremnici však aj napriek tomu pokračoval v Banskej Bystrici a na evanjelickom lýceu v Bratislave. Jeho gymnaziálne štúdium bolo sprevádzané finančnými ťažkosťami, a tak si naň musel zarábať ako súkromný učiteľ v bohatších rodinách.

Už počas štúdií sa Kollár zaujímal o slovanské jazyky a literatúru. Záujem o slovanské národy sa u neho prebudil aj vďaka príhody z detstva, keď zažil príchod Suvorovej ruskej armády bojujúcej proti Napoleonovi a na vlastné oči videl kozákov. Svoje zážitky a epizódy z detstva, mladosti a študentských čias neskôr vykreslil v spomienkach Paměti z mladších let života, ktoré boli publikované v roku 1863.
 
V roku 1817 odišiel na univerzitu do nemeckej Jeny, kde sa začal pripravovať na povolanie evanjelického kňaza. Okrem teológie sa tu venoval filozofii, histórii, estetike a prírodným vedám. V Nemecku sa stretol s významnými osobnosťami kultúry, napr. aj s Goethem. Zúčastnil sa slávnosti na hrade Wartburg pri príležitosti 300. výročia vystúpenia M. Luthera a zažil atmosféru nemeckého národného hnutia. Všimol si jeho temné stránky ako rozpínavosť, nadradenosť či podceňovanie iných etník a intenzívne si uvedomoval ohrozenie Slovanov v germánskom živle. V Nemecku navyše pôsobil na miestach, ktoré kedysi obývali Slovania, neskôr asimilovaní Germánmi.
 
V meste Lobeda pri Jene sa zamiloval do dcéry evanjelického pastora Frideriky Wilhelminy Schmidtovej, nazývanej Mína, ktorá sa stala predobrazom mýtickej bohyne Slávy a inšpiráciou pre jeho básnickú skladbu Slávy dcera (1824). Napriek opätovanej láske rodičia nesúhlasili so sobášom, pretože sa obávali odchodu dcéry do Uhorska. Kollár mal v Nemecku možnosť získať miesto kazateľa, ale i napriek láske k Friderike odišiel po štúdiách v roku 1819 späť na Slovensko. Friderika sa napokon stala jeho manželkou až po pätnástich rokoch odlúčenia, po smrti svojich rodičov. V roku 1819 odišiel do Pešti, kde tridsať rokov pôsobil ako evanjelický farár.
 
Podnetom Kollárovej básnickej tvorby bol jeho záujem o slovanskú minulosť, inšpirovaný Herderovou koncepciou dejín, ideálmi humanity a ideou slovanskej vzájomnosti. Vznešenosť týchto tematických okruhov sa v jeho diele spájala s autentickým subjektívnym zážitkom. Kollár sa venoval aj kazateľstvu, vydal zbierku kázní, ako aj zbieraniu ľudových piesní, ktoré publikoval v dvojzväzkovej zbierke Národnie spievanky čili Písně světské Slovákův v Uhrách (1834 — 1835), ktorá inšpirovala nastupujúcu generáciu romantikov.
 
Svoje názory na Slovanstvo teoreticky rozpracoval v diele O literární vzájemnosti mezi kmeny a nářečími slávskými (1836). Kollárova koncepcia vychádza z predstavy o jednom slovenskom národe, ktorý hovorí štyrmi hlavnými nárečiami: československým, poľským, ruským a srbochorvátskym. V intenciách týchto názorov ostro odmietol Štúrovo uzákonenie spisovnej slovenčiny a vystúpil proti nemu v diele Hlasové o potřebě jednotného spisovného jazyka pro Čechy, Moravany a Slováky (1846).
 
V roku 1849 sa stal univerzitným profesorom slovanskej archeológie vo Viedni, kde aj v roku 1852 zomrel. Na začiatku 20. storočia bolo jeho telo prevezené do Prahy na Olšanský cintorín.

Slovačka gimnazija “Jan Kolar” u Bačkom Petrovcu

Slovačka gimnazija “Jan Kolar” u Bačkom Petrovcu 
(u sadašnjosti Gimnazija “Jan Kolar” sa domom učenika u Bačkom Petrovcu)

 
Osnovana je 1. oktobra 1919.godine, izrasla je u to vreme iz takoreći dvestagodišnjih privrednih i kulturnih tradicija jugoslovenskih Slovaka. Njenu prvu zgradu su izgradili 1923. godine iz sopstvenih dobrovoljnih sredstava, uz finansijsku pomoć Vlade ČSR i Slovaka u Americi i Kanadi, i u značajnoj meri vlastitim dobrovoljnim radom meštana Bačkog Petrovca.
 
Gimnazija je postala značajna kulturna ustanova Slovaka u Jugoslaviji. Ovde je počela radna trasa mnogih akademaca i doktora nauka koji rade i deluju u Srbiji i Slovačkoj Republici, brojnih naučnih i prosvetnih radnika, umetnika i inženjera.
Iako je osnovana za potrebe slovačke manjine i sve do danas bila jedina gimnazija sa slovačkim nastavnim jezikom, ona se nikada nije zatvarala u uzane nacionalne okvire. Uvek je komunicirala sa svojom okolinom, i dok je tražila optimalna rešenja otvarala je i srpska odeljenja.
Karakteristične osobine u radu gimnazije su, pored dobre materijalne osnove i kvalitetne nastave, i raznovrsne vannastavne aktivnosti učenika i profesora: učenička udruženja, stručne, umetničke i sportske sekcije. Sekcija Sladkovič deluje bez prekida od 1. oktobra 1925. godine do danas i zahvaljujući njemu još živi slovačka literatura u Srbiji.
U okviru gimnazije školske 1947/48. godine osnovana je i Učiteljska škola, što je imalo veliki značaj za sudbinu Slovaka koji žive u Vojvodini u kontekstu poznavanja, širenja i obogaćivanja vlastite kulture, jezika i identiteta. Učiteljsku školu je do 1965.godine., kada je njena aktivnost prestala, završilo preko 200 slovačkih učitelja. Ova škola je nastavila sa radom od školske 1998/99.godine od kada postoji istureno odeljenje Učiteljskog fakulteta iz Sombora na slovačkom jeziku.
 
U školskoj godini 1997/98. počeo je sa radom i moderan Dom učenika, izgrađen uz finansijsku pomoć vlada Slovačke Republike i Rebublike Srbije. Omogućava studiranje Slovacima iz cele Vojvodine, i pored toga što njegov kapacitet nije dovoljan za potrebe i interes učenika, koji bi želeli da pohađaju ovu školu.
 
Opremljenost gimnazije ispunjava zahteve moderne škole. Tu su kabineti prirodnih nauka, dve računarske učionice, stalna izložba posvećena biologiji, takođe biblioteka sa preko 27000 knjiga i galerija likovnih radova, tu je spomen-soba koja podseća na ne tako davnu istoriju XIV VUSB. Učenici mogu da se bave sportom na školskim sportskim terenima: rukometom, fudbalom i košarkom.
 
Gimnazija je od početka osnivanja do kraja školske godine 2007/2008. apsolvirala više od 3700 učenika. Velika većina apsolvenata gimnazije je uspešno završila visoko i više obrazovanje.
 
U skladu sa svojom naprednom tradicijom gimnazija se i danas trudi da se uključi u najsavremenije pokrete. Škola je postala jedan od regionalnih centara za usavršavanje nastavnika. Učitelji su osnovali Asocijaciju slovačkih pedagoga.
 
Regionalni centar za usavršavanje nastavnika je osnovan u školi 2000. godine. To je rezultat prirodnog toka učešća škole u projektu OPEN SOCIETY FUND “treći milenijum” od 1997. godine, kada je Fond opremio školu najsavremenijom računarskom tehnikom. Njegov cilj je uvesti nove tehnologije i načine komunikacije u nastavni proces i proširiti njihovu primenu na što veći broj predmeta.
 
Gimnazija je tako postala mesto za:
  • razvoj programa zahvaljujući kojem profesori koriste računarsku tehnologiju i internet u nastavi;
  • izradu edukativnih programa povezanih sa usavršavanjem metodologije nastave i nastavnih sadržaja.
 
Asocijaciju slovačkih pedagoga osnovali su učitelji gimnazije u martu 2001. godine sa ciljem da se kontinualno posveti slovačkom školstvu u Vojvodini i da doprinosi poboljšanju njegovog kvaliteta. Kao osnovne ciljeve je postavila:
  • izraditi (delimično ili potpuno) nastavne osnove nastavnih predmeta, koji direktno utiču na jezički, nacionalni i kulturni identitet vojvođanskih Slovaka (slovački jezik, istorija, muzička, likovna kultura i drugi) na svim školskim nivoima;
  • uskladiti njihov sadržaj tako da se pojedini predmeti međusobno dopunjuju i da se sadržaji pored uzajamnog preplitanja ne dupliraju;
  • pripremiti konkretne prezentacije pedagoško - metodičke obrade gradiva iz svih predmeta;
  • koristiti savremene metode i nastavna sredstva. Na realizaciji ovih ciljeva stalno raditi.